Yazlık ve Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

Yazlık ve Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

  Yazlık ve kışlık lastikkullanımı hava koşullarına göre farklılık göstermektedir. Farklı özelliklere sahip olan bu lastiklerin doğru mevsim şartlarında kullanılması güvenli bir sürüş için önemlidir. Hava 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kışlık lastik kullanımına başlanmalıdır. Soğuk hava koşullarında oluşan kaygan zemin yazlık lastik kullanımı için uygun değildir. Kışlık lastik kaygan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha kontrollü bir sürüş gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.
 
  Yazlık ve kışlık lastik özellikleri farklıdır. Hava koşullarına uygun olarak kullanılmayan lastiklerin ömrü kısalmaktadır. Hızlı aşınan lastiklerin yoğun aşınmaya bağlı olarak değişim süreleri kısalmaktadır. Ayrıca uygun zeminde kullanılmayan yazlık ve kışlık lastik yeterli yol tutuşu sağlamaz ve kaza riskini arttırır. Güvenli bir sürüş deneyimi için mevsimsel değişikliklerde mutlaka lastik değişimleri yapılmalıdır. Aracınıza uygun olan yaz ve kış lastikleri için profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz. 

Yazlık ve Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

Yazlık ve Kışlık Lastik Özellikleri

Yazlık ve Kışlık Lastik Özellikleri

  Hava 7 derecenin altına düştüğünde kışlık lastik kullanımına geçiş yapılması gerekmektedir. Kış aylarında yaza geçişte ise yaz lastikleri kullanımına başlanmalıdır. Mevsime uygun olmayan yazlık ve kışlık lastik kullanımı yakıt tüketimi, yol tutuşu, güvenli sürüş ve durma mesafesi gibi durumları olumsuz etkilemektedir.
 

  • Yazlık lastik özellikleri
 
  Yaz lastiği zorlu kış koşulları dışında rahat ve konforlu bir şekilde kullanılmaktadır. Lastiğin üzerinde bulunan bloklar kış lastiğine göre daha kısa ve kalındır. Kauçuk maddesi özelliğinde olan lastiğin üzerinde uzunlamasına kanallar bulunur. Lastiğin üzerinde bulunan desenler ve kauçuk özelliği sıcak ve ılık havalarda yol tutuşunun daha iyi olmasını sağlar. Soğuk havalarda bozulan kauçuk özelliği yol tutuşunu olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kullanımı güvenli değildir.
 
  • Kış lastik özellikleri
 
  Karlı ve soğuk havalarda aracın çekiş gücü düşmektedir. Bu yüzden soğuk ve zorlu havalarda kış lastiği kullanılması gerekir. Kış lastiğinde kullanılan kauçuk soğuk havalarda sertleşmeyen ve çekiş gücünü azaltmayan özellikte üretilmektedir. Daha derin dişlere sahip olan kış lastikleri kaygan zeminde daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Kış aylarında kullanılan lastiklerin üzerindeki desenler farklı olarak tasarlanır. Daha fazla girinti ve çıkıntıya sahip olan bu desenler buzlu yollarda yol tutuşunu arttırmaktadır.

Yazlık ve Kışlık Lastik Özellikleri

Yaz Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Yaz Lastiği Nasıl Anlaşılır?

Yaz lastiği bir araç için sürüş kalitesi ve yüksek performans anlamına gelir. Araçlarda lastik tercihi yapılırken önce hava ve yol koşullarına bakmak gerekir. kış dönemini geride bırakan araçlar genelde yaz lastiği ile hızlı çözüm bulurlar.

Bu lastik modelinin avantaj ve özelliklerini sıralayacak olursak;
 
  • Hafif olur
  • Hızlı reaksiyona destek verir
  • Lastik diş ve çıkıntıları kuru yollara uyumlu olur
  • Araç performansını ve verimliliğini artırır
  • Yakıt tasarrufuna destek verir
  • İyi bir yol tutuşu desteği verir
  • Aracın fren yapma mesafesini uygun koşullarda tutar
  • Aracın viraja güvenli şekilde girmesini sağlar

Burada görmüş olduğunuz özellikler ise sürücülerin kesinlikle elde etmek isteyeceği fırsatlar olarak karşımıza çıkar. 
 
Yaz lastiği nasıl anlaşılır dersek, hem görünüşü hem de performansı ile anlaşılır. Zamanında yapılan lastik değişimleri araçların performansına çok önemli derecede destek ve katkı sağlar. araç performansına uygun olarak yapılan çalışmalar önce doğru parça ve unsurların tercihi ile uygun çözüm yaratır. Aracın güvenli ve en emniyetli şekilde ulaşımına destek vermek için araç lastiklerinin en uygun şekilde değişimi araçlar adına önemli bir çözüm yaratacaktır. Sağlıklı ve güvenli ulaşımı düşünen sürücüler mevsime uygun lastik modellerini mutlaka değerlendirmeye almalıdır. Yol koşullarının zorlu yapısını düşünerek, zamanında lastik değişimine ve mevsimlik lastik tercihlerine gereken özeni göstermek gerekir.

Yaz Lastiği Nasıl Anlaşılır?