Araç Kış Bakımı

Araç Kış Bakımı

Araç kış bakımı bir gerekliliktir. Yoldaki kar ve buz gibi faktörler nedeniyle kış sürüş koşulları oldukça tehlikeli olur.

 Kış sürüşüne hazırlıklı olmanız önemli olsa da, aracınızın bu zorlu göreve hazır olması da önemlidir. Aracınızın kış yol koşullarına dayanabileceğinden emin olmak için Etiler Bosch Service'in sizin için oluşturduğu önerileri izleyin.

Araç Kış Bakımı Nedir?

Zorlu kış koşullarına girmeden önce, kışın oluşturabileceği zorluklara hazırlamak için aracınızın bakımını yaptırın. Bakım konusunda Etiler Service araç kış bakımı teknik servisinden faydalanabilirsiniz.
?Akü – Sıcaklık düştükçe akü gücü azalır. Yani kışın arabanızı çalıştırmak için daha fazla güç gerekir. Akünüz zaten sorun yaşıyorsa çok dikkatli olmalısınız. Çünkü aracınızın yolda bırakma riski vardır. Optimum kış performansı için Etiler Service oto bakım sağlayıcınızın akünüzü kontrol etmesine ve eksik varsa sizinle paylaşmasına önem gösterin.
? Soğutma sistemi – 50/50 ve 70/30 antifriz/su oranının korunması tavsiye ediyoruz. Teknisyenimiz aracınız için hangi antifriz kullanılması gerektiğini size ayrıntılı olarak anlatacaktır. Ayrıcave korozyon ve olası donmayı önlemek için uygun soğutucu-su oranını belirtir.
? Frenler – Soğuk hava mutlaka frenlerinize zarar vermez. Fakat frenlerinizi kontrol etmemizde fayda var. Ayrıca bu kontolümüz kış koşullarında sürüş sırasında en iyi performansı sağlar.
? Kayışlar, hortumlar, bujiler, teller ve kablolar – Bunlar yılın herhangi bir zamanında bozulabilir, ancak kış aylarında bozulurlarsa, çok soğuk bir yerde çok uzun süre mahsur kalabilirsiniz.

Kış Lastiği Etiler Bosch Service

Dört mevsim lastikleri kış koşullarındakullanmak mümkündür.  Ancak bu lastikleri önerdiğimiz pek söylenemez. Etiler Service olarak, kış şartlarına karşı %100 korunmanız gerekir. İşinizi şansa bırakmayın, randevunuzu alın. Araç kış bakımı nızın temel öğesi olan kış lastiklerinizi seçelim.
Aşırı soğuk kış sıcaklıklarının yaşandığı bir yerde yaşıyorsanız,  aracınızı kışa hazırlarken kış lastiği kullanmanız şarttır. Sıcaklık sürekli olarak donma noktası civarında veya altına düştüğünde, yaz lastiklerdeki kauçuk bileşikler sertleşir ve lastiğin yola tutunma kabiliyetini azaltır. Kış lastikleri, soğuk havalarda sertleşmeye dayanacak şekilde tasarlanmış özel bileşikler kullanır ve buzda, karda, sulu karda ve hatta kuru kaldırımda daha iyi çekiş sağlar.
Normalde yoğun kışların olmadığı bir bölgede yaşıyorsanız, dört mevsim lastikleri kabul edilebilir. Ancak, kışları sert geçen bir yerde yaşıyorsanız veya böyle olan yerleri düzenli olarak ziyaret ediyorsanız, kış lastikleri sizin için en güvenli seçimdir.  Beşiktaş araç kış bakımı, Levent oto kışlık bakım servisi işlemleriniz için her marka ve model araca hizmet vermekteyiz.

İlgili Konular

 Otomotik Şanzıman Beyni Arıza Belirtileri

Otomotik Şanzıman Beyni Arıza Belirtileri

Rehbere git

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü araç için gereken enerji depolamaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek depolayan aküler araç için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdır. Akü’de herhangi bir arızanın yaşanması tüm araç aksamlarını direkt olarak etkilemektedir. Beklenmeyen durumlarda akü arızası yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımının yapılmaması ve yanlış kullanım akü ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Değişimi maliyetli olan akülerin kullanım ömrünü uzatmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir;

Rehbere git
Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?
Katalizör Arızası

Katalizör Arızası

Rehbere git

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Araç modeli ve kullanım durumu göz önünde bulundurularak belirlenen periyotlar halinde tüm araç aksamlarının kontrolünün sağlanmasına periyodik bakım denir. Periyodik bakımda aracın belirlenen aksamları değişir ya da kontrolü yapılır. Aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için belirlenen aralıklarda periyodik bakım yaptırılması gerekmektedir. Aracı üreten firmalar genellikle yaptırılması gereken bakım sürelerini araç kılavuzunda belirtmektedir.

Rehbere git
Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?