Oto Detaylı Temizlik
Oto Detaylı Temizlik

Oto Detaylı Temizlik

Oto detaylı temizlik aracın iç ve dış yüzeylerinin kullanım ömrünün uzaması ve yeni bir görünüme kavuşması için önemlidir. Aracın kaportasının durumu ve iç donanım temizliği araç değerleme işleminde dikkat edilen iki önemli konudur.

 Kullanım süresine bağlı olarak yıpranan otomobillerin temizliği doğru ve düzenli olarak gerçekleştirildiğinde yeni gibi görünmeye devam etmektedir. Oto detaylı temizlik temel olarak iç ve dış olarak iki gruba ayrılmaktadır. İç temizliği koltuk, cam ve zemin gibi bölümlerden oluşurken dış temizliği ise kaporta ve çamurluktan oluşmaktadır. 

Araç İç Temizliği Nasıl Yapılır?

Oto detaylı temizlik zaman aralığı değişkenlik göstermektedir. Araç içi temizlik her hafta yapılması gereken bir konudur. Düzenli olarak gerçekleştirildiği takdirde yüzeylerdeki yıpranma oranı düşmektedir. Aracın iç kısmı şu şekilde temizlenmelidir;
 

  • Araç içerisinde bulunan yabancı ve kullanılmayan maddelerin atılmasıyla temizliğe başlanmalıdır.
  • Temizlik için asit içermeyen doğal temizleyiciler tercih edilmelidir.
  • Araç içerisinde bulunan orta konsol yumuşak dokulu bir bez yardımıyla temizlenmelidir.
  • Temizlik ürünlerinin direkt yüzeye uygulanması sakıncalı olabilir. Bu yüzden ilk olarak beze uygulanıp ardından silme işlemi yapılmalıdır.
  • Bir kovaya ılık bir su doldurularak nemli bir bezle temizlenmesi tercih edilebilir.
  • Vites kolu, gösterge paneli ve iç kapının bölmeleri temizlenirken dikkatli olunmalıdır. Fazla ıslak bir bez kullanılması sakıncalı olabilir.
  • Araç içerisinde bulunan deri yüzeyler özel deri temizleyiciler kullanılarak temizlenmelidir.
  • Zemin temizliğinde girinti çıkıntılara giren tozlar vakumlu bir alet yardımıyla temizlenebilir.
 

Araç Dışı Temizliği Nasıl Yapılır?

Oto detaylı temizlik yapılırken araç dışı temizliği atlanmamalıdır. Aracın kaporta bölümü araç değerini belirleyen birinci konudur. Araç boyasında farklı hava koşulları ve yaşanan hasarlara bağlı olarak çizilme meydana gelebilir. Oluşan çizilmelere kısa süre içerisinde müdahale edilmezse araç içerisinde bulunan aksamlara zarar verebilir. Araç boyasının yeni görünümünü kaybetmemesi için düzenli olarak pasta cila işlemi yapılmalıdır.
 
Periyodik olarak gerçekleştirilen pasta cila işlemi aracınızın boyasında yaşanan çizikleri yok ederek yeni gibi görünmesini sağlar. Cila işlemi çiziklerin doldurulmasının yanı sıra kısmen de olsa aracınıza koruma sağlar. Pasta cila işleminin yanı sıra araç çamurlukları da detaylı temizlenmelidir. Çamurluğa yapışan kalıntılar temizlenmediği takdirde aracınıza zarar verebilir.

İlgili Konular

Katalizör Arızası

Katalizör Arızası

Rehbere git

Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastik kullanımı hava koşullarına göre farklılık göstermektedir. Farklı özelliklere sahip olan bu lastiklerin doğru mevsim şartlarında kullanılması güvenli bir sürüş için önemlidir. Hava 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kışlık lastik kullanımına başlanmalıdır. Soğuk hava koşullarında oluşan kaygan zemin yazlık lastik kullanımı için uygun değildir. Kışlık lastik kaygan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha kontrollü bir sürüş gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Rehbere git
Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?
Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Araç modeli ve kullanım durumu göz önünde bulundurularak belirlenen periyotlar halinde tüm araç aksamlarının kontrolünün sağlanmasına periyodik bakım denir. Periyodik bakımda aracın belirlenen aksamları değişir ya da kontrolü yapılır. Aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için belirlenen aralıklarda periyodik bakım yaptırılması gerekmektedir. Aracı üreten firmalar genellikle yaptırılması gereken bakım sürelerini araç kılavuzunda belirtmektedir.

Rehbere git

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü araç için gereken enerji depolamaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek depolayan aküler araç için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdır. Akü’de herhangi bir arızanın yaşanması tüm araç aksamlarını direkt olarak etkilemektedir. Beklenmeyen durumlarda akü arızası yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımının yapılmaması ve yanlış kullanım akü ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Değişimi maliyetli olan akülerin kullanım ömrünü uzatmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir;

Rehbere git
Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?