Oto Lastik

Oto Lastik

Lastiğin herhangi bir hasar alması durumunda lastik tamir veya değişimi yapılması gerekmektedir. Hasar alan lastiğin bazı durumlarda tamiratı mümkünken bazı durumlarda ise değişiminin yapılması gerekmektedir.

 Güvenli bir sürüş için hasarlı lastikle yola devam edilmemelidir. Araçta bulunması zorunlu olan yedek lastikle hasarlı lastik değiştirilmelidir. Hasar alan lastik servise götürülerek tamiri mümkünse gereken tamirat işlemleri yapılarak tekrar kullanılabilir. Tamiratı mümkün olmayan durumlardaysa kesinlikle hasarlık lastik tekrar kullanılmamalıdır.
 
İstinye oto lastik tamir veya değişimi bu konuda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Hasarlı lastiğin tamiratı dikkat ve özen gerektiren bir işlemdir. Bu konuda yeterli bilgi düzeyine sahip olmayan kişiler tarafından tamir işlemi yapıldığında hasarlı bölgeye bağlı olarak kazalar meydana gelebilir. Lastik değişimi mevsim geçişlerinde ve lastiğin hasar alması durumunda gerçekleştirilmektedir. Kriko ve bijon anahtarı olan ve lastik değişimi hakkında bilgi sahibi olan kişiler değişim işlemini gerçekleştirebilir. İstinye oto lastik servisimize davetlisiniz.

Oto Lastik

Lastik ayarları, lastik değişimleri ve lastik arızaları ile araçlara kaliteli hizmet sunan İstinye oto lastik, araçların ihtiyaç duyduğu bakımları teknik ve mekanik yönden ele alarak hizmet veren yetkili ana bayisidir. 

Lastik Değişimi Adımları

  Mevsim değişikliklerinde ve lastiklerin kullanım süresi dolduğunda mutlaka araç lastikleri değiştirilmelidir. Lastik değişimi şu adımlarla yapılmaktadır;
 
 • Lastik değiştirme işleminden önce yedek lastik, kriko ve bijon anahtarının hazırlanması gerekir.
 • Değişim işlemi gerçekleştirilmeden önce araç düz bir zemine park edilir. Aracın el freni çekilir ve park konumuna getirilir. Aracın herhangi bir kayma ihtimaline karşın tekerleklerin önüne sert bir cisim konulur.
 • Aracı yukarıya kaldırmak için kriko aracın gövde bölümüne yerleştirilir. Krikonun araca doğru bir şekilde oturtulduğundan emin olunmalıdır.
 • Kriko yardımıyla araç yerden yukarıya kaldırılır. Lastik jant kapağı açılır ve cıvatalar sökülür.
 • Tamamen yerinden çıkarılan eski lastik krikonun yanına konulur. Herhangi bir kriko kazasını önlemek için bu durumun atlanmaması gerekir.
 • Yeni lastik araca takılır ve lastik somunları bir miktar sıkılır. Araç lastiğe tam yük uygulamayacak kadar indirilir ve lastiğin somunları tam olarak sıkılır. Ardından kriko ile araç tam olarak indirilir.
 • Son olarak lastiğin tüm somunları kontrol edilerek gevşek olan somunlar bijon anahtarıyla iyi bir şekilde sıkılır.

Ne Zaman Lastik Değişimi Yapılmalı?

Lastik değişimi dikkatli yapılması gereken bir konudur. Mevsim değişikliklerinde, lastiklerin kullanım süresi dolması halinde ya da lastik patlamalarında lastiğinizi değiştirmeniz gerekir. Daha önce lastik değişimi yapmayan kişiler için bu durum biraz zor olabilir. Değişim hakkında bilgisi olmayan kişilerin uzman kişiler tarafından destek alması gerekir. Güvenli bir sürüş için araca ve mevsime uygun olan lastik seçilerek doğru adımlarla araca takılmalıdır. 

Lastik değişimi dikkatli yapılması gereken bir konudur. Mevsim değişikliklerinde, lastiklerin kullanım süresi dolması halinde ya da lastik patlamalarında lastiğinizi değiştirmeniz gerekir. Daha önce lastik değişimi yapmayan kişiler için bu durum biraz zor olabilir. Değişim hakkında bilgisi olmayan kişilerin uzman kişiler tarafından destek alması gerekir. Güvenli bir sürüş için araca ve mevsime uygun olan lastik seçilerek doğru adımlarla araca takılmalıdır.
 
Lastik değişimi şu durumlarda gerçekleştirilmelidir;
 
 • Lastiklerin kullanım süresi maksimum 10 yıldır. Düzenli olarak kontrol edilmesi gereken lastikler 10 yılın ardından herhangi bir sorun olmasa dahi değiştirilmelidir.
 • Lastiğin üzerinde aşınma değerini gösteren dişler bulunmaktadır. Lastik diş değeri 1,6 mm’den fazla aşındıysa en kısa süre içerisinde lastik değiştirilmelidir.
 • Lastiğin yanak kısımlarında herhangi bir hasar olması halinde tamiratı mümkün olmamaktadır. Bu yüzden lastiğin değiştirilmesi gerekir.
 • Bazı durumlarda lastiklerin tamiratı mümkün olmaktadır. Fakat 6 mm’den büyük olan deliklerde lastiğin tamiratı mümkün değildir. Bu yüzden değişimi yapılmalıdır.

Lastik Değişimine İhtiyaç Olan Durumlar

Lastik değişimi yapmak için pek çok neden vardır. Lastik, yol ile temas eden ve en çok değişime ihtiyaç duyan bölümlerden biridir. Lastikte oluşan aşınma, yırtık ve patlama gibi durumlar sevdiğin değişmesi gerektiğini göstermektedir. Bu gibi durumlarda lastik değişimi yapılarak sorun giderilmektedir.

Değişimi etkileyen durumlar;
1. Lastiğin kalitesi
2. Lastiğin türü
3. Lastiğin kullanım biçimi

Araçların nasıl kullanıldığı ve nerede kullanıldığı lastiğin değişim süresini belirlemektedir.  Sürekli aşınmaya maruz kalan bir aracın lastiği ile otoparkta bekleyen bir aracın lastiği aynı değildir. Biri yoğun olarak aşınırken biri zarar görmeden durmaktadır. Bu durumda iki lastik için değişim süresi farklılaşmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Lastik Tamir Nasıl Yapılır?

Lastiğe sert bir cisim batması sonucu hasar alan lastik fitil tekniğiyle tamir edilebilir. Araca batan sert cisim çıkartılarak oluşan boşluk fitil ile kapatılır. Fitili sabitlemek için lateks yapıştırıcı kullanılır. Fitil tekniği geçici tamir yöntemleri arasındadır. Kalıcı çözüm için yama tekniği kullanılmaktadır. Lastikte patlayan kısım bulunur. Patlak kısımda cisim varsa bu cisim çıkartılır. Lastiğin iç kısmında hasar alan bölgeye kuvvetli yapıştırıcılarla yama yapılmaktadır. En doğru lastik tamiri çeşidi yama uygulamasıdır. Bu işlem yapılmadan önce lastik yerinden sökülmelidir. 

Lastik Değişimi Nasıl Yapılır?

Lastik tamir veya değişimi sürücülerin bilmesi gereken konular arasındadır. Her patlayan lastiği yenilemek çoğu zaman masraflı bir seçenek olmaktadır. Bu yüzden öncelikle lastik tamiri konusunda bilgi sahibi olan kişilerden destek alınmalıdır. Lastiğin patladığı durumlarda hasarlı lastikle yola devam etmek riskli bir seçenektir. Bu yüzden yedek lastik ile değiştirilmelidir.
 
Lastik değişimi için ilk olarak araç düz bir zemine park edilmelidir. Ardından kriko yardımıyla araç kaldırılır ve hasarlı lastiğin vidaları sökülür. Sökme işleminde bijon anahtarı kullanılmalıdır. Hasarlı lastik tekerlekten çıkartılarak yerine yedek lastik takılır. Lastik vidalar bijon anahtarıyla sıkılarak araç tekrar eski haline döndürülür. İstinye lastik tamir, değişimi servisi, İstinye oto lastik servisi işlemleriniz için her marka ve model anlayışımızla profesyonel hizmet vermekteyiz.

Dört Mevsim Lastik Kışın Takılır Mı?

Dört mevsim lastik her mevsim yolculuk yapabilecek yapıda üretilmektedir. Fakat yoğun kış dönemleri yaşayan şehirlerde araç kullanan kişiler, kış aylarında dört mevsim lastik yerine kış lastiği tercih etmelidir. Bunun yanında kış ayları daha ılık ve sorunsuz geçen şehirlerde yaşayan kişiler dört mevsim lastiği gönül rahatlığı ile tercih edebilir.

Dört mevsim lastik, her sezon araçta kaldığı için aşınma ve yıpranma olarak diğer lastiklere oranla daha fazla aşınmaktadır. Lastik ile ilgili ayrıntılı bakım için İstinye oto lastik servisi üzerinden bilgi alınmalıdır.

Hangi Janta Hangi Lastik Takılır?

Hangi janta hangi lastiğin takılacağı, jantın çapı, genişliği ve ofset değerleriile lastiğin genişliği, yanak oranı ve çapıgibi bir dizi faktöre bağlıdır. İstinye oto lastik olarak jant ve lastik arasında nasıl bir uyum olması gerektiği, jant ve lastik hakkındaki bilgilere aşağıda yer vereceğiz.
Jant Bilgileri
Çap:Jantın inç cinsinden ölçülen çapıdır. Örneğin, 15 inç, 16 inç, 17 inç gibi.
Genişlik:Jantın inç cinsinden ölçülen genişliğidir. Örneğin, 5,5 inç, 6.0 inç, 7.0 inç gibi.
Ofset:Jantın göbeğinin tekerlek merkezinin önüne veya arkasına ne kadar uzandığını gösteren milimetre cinsinden bir değerdir. Pozitif ofset, jantın göbeğinin tekerlek merkezinin arkasına doğru uzandığını, negatif ofset ise göbeğin merkezin önüne doğru uzandığını gösterir.
Lastik Bilgileri
Genişlik:Lastiğin milimetre cinsinden ölçülen genişliğidir. Örneğin, 195 mm, 205 mm, 225 mm gibi.
Yanak Oranı:Lastiğin yanak yüksekliğinin lastiğin genişliğine oranıdır. Örneğin, 55, 60, 70 gibi. Yüzde olarak ifade edilir.
Çap:Lastiğin milimetre cinsinden ölçülen çapıdır. Jant çapı ile karıştırılmamalıdır. Lastiğin çapı, genişlik ve yanak oranı ile hesaplanır. Örneğin, 225/55 R16 gibi.
Doğru Lastik Seçimi
Doğru lastiği seçmek için jantınızın çapı, genişliği ve ofset değerlerini bilmeniz ve lastiğin bu değerlere uygun olması gerekir. Ayrıca lastiğin genişlik ve yanak oranının da aracınızın kullanım amacına ve sürüş tarzınıza uygun olması önemlidir.
Lastik Eşdeğerlik Tablosu
Lastik seçiminde size yardımcı olması için lastik eşdeğerlik tablolarıkullanılabilir. Bu tablolarda, farklı boyutlarda lastiklerin birbirleriyle ne kadar uyumlu olduğu gösterilir.
Önemli Notlar
Lastik takmadan önce jant ve lastiğin uyumluluğunu kontrol etmeniz önemlidir.
Lastiklerinizi her zaman aracınızın üreticisi tarafından önerilen boyutlarda ve basınçlarda kullanın.
Lastiklerinizin aşınma durumunu düzenli olarak kontrol edin ve aşınmış lastikleri değiştirin.

İlgili Konular

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü araç için gereken enerji depolamaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek depolayan aküler araç için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdır. Akü’de herhangi bir arızanın yaşanması tüm araç aksamlarını direkt olarak etkilemektedir. Beklenmeyen durumlarda akü arızası yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımının yapılmaması ve yanlış kullanım akü ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Değişimi maliyetli olan akülerin kullanım ömrünü uzatmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir;

Rehbere git

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Araç modeli ve kullanım durumu göz önünde bulundurularak belirlenen periyotlar halinde tüm araç aksamlarının kontrolünün sağlanmasına periyodik bakım denir. Periyodik bakımda aracın belirlenen aksamları değişir ya da kontrolü yapılır. Aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için belirlenen aralıklarda periyodik bakım yaptırılması gerekmektedir. Aracı üreten firmalar genellikle yaptırılması gereken bakım sürelerini araç kılavuzunda belirtmektedir.

Rehbere git
Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Triger Kayışı Değişimi

Triger Kayışı Değişimi

Otomobillerin kalbinde yer alan triger kayışı, motorun düzgün ve verimli çalışması için elzem bir bileşendir. Bu küçük ancak kritik parça, motorun zamanlama sistemini kontrol eder ve pistonlarla valflerin uyum içinde çalışmasını sağlar. Triger kayışının bakımı ve zamanında değişimi, aracınızın performansını korumak ve ciddi motor arızalarını önlemek için hayati önem taşır. Triger kayışının işlevselliğinden, ömrüne, olası arızalarının etkilerinden ve değişim maliyetlerine kadar, triger kayışı ile ilgili her yönü sizler için ele alacağız.

Rehbere git

Otomotik Şanzıman Beyni Arıza Belirtileri

Rehbere git
 Otomotik Şanzıman Beyni Arıza Belirtileri