Akülerde Garanti

Akülerde Garanti

Akülerde garanti süresi 2 yıldır. Bu süre yalnızca ticari araç, şehirler arası çalışan otobüs, deniz araçları, taksiler ve karavanlarda 1 yıldır.

 Akü garantisi akünün tüm parçalarını kapsamaktadır. Garanti süresince arızalan aküler yetkili servis tarafından tamir edilir. Tamirde geçen süre ise genellikle garanti süresine eklenmektedir. Tamir süresi ise akü markasına göre 15 ile 30 iş günü arasında değişmektedir. Akünün arızası üretici firma kaynaklı olduğu takdirde kullanıcıdan bir ücret talep edilmezken kullanıcı hatası olduğu durumlarda kullanıcıdan arıza büyüklüğüne göre ücret talep edilebilir.
 
Akülerde garanti satış tarihinden itibaren başlamaktadır. Aküde kullanım sırasında herhangi bir arıza yaşanması halinde fatura ile birlikte yetkili servise başvurulması gerekir. Garanti kapsamında yapılacak işlem süreleri garanti süresine eklenebilir. Herhangi bir nedenle akünün değiştirilmesi halinde garanti süresi kaldığı yerden devam etmektedir.

Akülerde Garanti Kapsamına Girmeyen Durumlar

Garanti kapsamında arızalanan aküler fatura ile yetkili servise başvurulması halinde gerekli tamir işlemleri yapılmaktadır. Araç aksamları ile senkronize olarak çalışan akü diğer araç aksamlarının çalışmasında yaşanan herhangi bir aksaklık nedeniyle arızalanabilir. Bu durumda akü arızaları garanti kapsamına girmemektedir. Garanti kapsamına alınmayan durumlar şöyledir;
 
  • Akünün kutup başlarına bağlanması gereken kabloların yanlış bağlanması nedeniyle aküde veya araçta arıza meydana gelmesi halinde
  • Kutup başlarında kısa devre olması, manyetik kaynaklı kıvılcım ya da ateş çıkması, statik elektrik nedeniyle yaşanan akım boşalması olması halinde
  • Aracın elektrik sisteminde herhangi bir arıza varsa
  • Kullanıcı hatasından kaynaklı sülfatlaşma oluşması halinde (şarj dinamosu, elektrik tesisatında kaçak, kayış gevşekliği, açık bırakılan radyo, açık bırakılan aydınlatma, marş motoru vb.)
  • Kuru akülerin ilk doldurulması sırasında ve sulu akülerin bakımı sırasında uygun olmayan asitli su ya da yabancı sıvı kullanılmasına bağlı plaka yıpranması oluşması durumunda
  • Akülerin yetkili servis dışında herhangi biri tarafından açılması halinde
  • Akülerin uygun olmayan koşullarda saklanması durumunda
  • Aküde herhangi bir darbeden kaynaklı arıza oluşması halinde
  • Ticari araçlarda kendilerine uygun olan akünün kullanılmaması durumunda aküler garanti kapsamı dışında kalmaktadır.

İlgili Konular

 Otomotik Şanzıman Beyni Arıza Belirtileri

Otomotik Şanzıman Beyni Arıza Belirtileri

Rehbere git

Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastik kullanımı hava koşullarına göre farklılık göstermektedir. Farklı özelliklere sahip olan bu lastiklerin doğru mevsim şartlarında kullanılması güvenli bir sürüş için önemlidir. Hava 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kışlık lastik kullanımına başlanmalıdır. Soğuk hava koşullarında oluşan kaygan zemin yazlık lastik kullanımı için uygun değildir. Kışlık lastik kaygan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha kontrollü bir sürüş gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Rehbere git
Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?
Rot Başı Arızası

Rot Başı Arızası

Rehbere git

Triger Kayışı Değişimi

Otomobillerin kalbinde yer alan triger kayışı, motorun düzgün ve verimli çalışması için elzem bir bileşendir. Bu küçük ancak kritik parça, motorun zamanlama sistemini kontrol eder ve pistonlarla valflerin uyum içinde çalışmasını sağlar. Triger kayışının bakımı ve zamanında değişimi, aracınızın performansını korumak ve ciddi motor arızalarını önlemek için hayati önem taşır. Triger kayışının işlevselliğinden, ömrüne, olası arızalarının etkilerinden ve değişim maliyetlerine kadar, triger kayışı ile ilgili her yönü sizler için ele alacağız.

Rehbere git
Triger Kayışı Değişimi