Fren İnovasyonları
Oto Güvenlik Sistemleri

Fren İnovasyonları

En yeni fren inovasyonları olarak karşımıza çıkan sistemler mekanik ve elektronik olarak ikiye ayrılıyor.

 Yeni geliştirilen diskler ve kaliperler mekanik kısımda yer alırken elektronik olarak geliştirilen sistemler içerisinde ise ABS gibi sistemler yer alıyor. Elektronik fren inovasyonları sayesinde mekanik aksanlara iletilen mesajlardan milisaniyelik geri dönüşler alınıyor ve maksimum performans ortaya konuluyor.

 Özellikle performans sporlarında büyük önem taşıyan fren inovasyonları aynı zamanda günümüzde ağır yük taşımacılığı içerisinde de gelişmeye devam ediyor. Ağır yük kamyonlarının fren sistemlerini incelediğimizde bu durumu açık bir şekilde görebiliyoruz. İstinye fren inovasyonları, İstinye fren inovasyon işlemleri için servisimizden randevu oluşturabilirsiniz.

Yeni Teknoloji Fren İnovasyonları

Gelişen teknoloji ile fren inovasyonlarına yeni eklenen sistemler arasında esneyebilen diskler de yer alıyor. Gelişen disk tasarımlarından daha çok entegre edilen basınç bölgelerinden milimetrik esneyebilen diskler sürtünmeyi arttırarak daha verimli bir şekilde frenleme imkanı sunuyor. Gelişen disk tasarımları ile aynı amaç doğrultusunda geliştirilen bu sistem stabil bir frenleme performansı gösteriyor. Aynı zamanda seramik yapıdan üretilen yeni fren disklerinin de son derece yeni fren inovasyonları arasında bulunduğunu söyleyebiliriz. Seramik disklerin delikli yapılarda üretilmesi ve hava kanalları eklenmesiyle beraber üst düzey tutuş sağlanırken aynı zamanda yüksek sıcaklıkla önlenmiş oluyor. Bu sayede özellikle performans için üretilen sistemlerde fren sisteminin üzerine binen ağır sıcaklık yükü ortadan kalkmış oluyor.

Elektronik Fren Teknolojileri

Elektronik yazılımlar ve sistemler ile gelişen fren teknolojileri içerisinde ESP ve ABS gibi sistemler yer almaktadır. Aynı şekilde çalışan TCS sistemi de çekiş kontrol sistemi olarak çalışmaktadır. ESP ve ABS sistemlerinde fren disklerine milisaniyeler içerisinde baskı uygulayıp sistemi geri çeken kaliperler bulunuyor. Bu anlık sürtünme boşlukları sistemin tekerleği kitlemesini önleyerek stabil bir sürtünme ve frenleme imkanı sunuyor. Günümüzde hemen hemen her araçta yer alan ABS sistemi en gelişmiş fren inovasyonları arasında yer almaktadır. ESP gibi stabiliteyi sağlayan savurma önleyici sistemler ile birlikte çalışabilen fren inovasyon teknolojileri her geçen gün daha da gelişmektedir. Özellikle dört çeker araçlarda daha stabil bir şekilde çalışabilen bu sistemler insan reflekslerinden çok daha hızlı bir şekilde olağan duruma tepki vererek risk anlarında frenlemeyi sağlıyor.

İlgili Konular

Katalizör Arızası

Katalizör Arızası

Rehbere git

Kızdırma Bujisi Arızası

Rehbere git
Kızdırma Bujisi Arızası
Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü araç için gereken enerji depolamaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek depolayan aküler araç için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdır. Akü’de herhangi bir arızanın yaşanması tüm araç aksamlarını direkt olarak etkilemektedir. Beklenmeyen durumlarda akü arızası yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımının yapılmaması ve yanlış kullanım akü ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Değişimi maliyetli olan akülerin kullanım ömrünü uzatmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir;

Rehbere git

Otomotik Şanzıman Beyni Arıza Belirtileri

Rehbere git
 Otomotik Şanzıman Beyni Arıza Belirtileri