Periyodik Bakım Yapılmazsa Ne Olur?

Periyodik Bakım Yapılmazsa Ne Olur?

   Araç modeli ve kullanım durumu göz önünde bulundurularak belirlenen periyotlar halinde tüm araç aksamlarının kontrolünün sağlanmasına periyodik bakım denir. Periyodik bakımda aracın belirlenen aksamları değişir ya da kontrolü yapılır. Aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için belirlenen aralıklarda periyodik bakım yaptırılması gerekmektedir. Aracı üreten firmalar genellikle yaptırılması gereken bakım sürelerini araç kılavuzunda belirtmektedir. 

Periyodik Bakım Yapılmazsa Ne Olur?

Periyodik Bakımda Ne Yapılır?

Periyodik Bakımda Ne Yapılır?

   Periyodik bakım sürelerine göre yapılan işlemler farklılık göstermektedir. Her 10.000 kilometrenin ardından yapılan bakımlarda araç kilometresi arttıkça periyodik bakım sırasında farklı parçaların değişimi gerçekleştirilmektedir.

  • 10.000 – 20.000 bakımı

   İlk ve ikinci 10.000 bakımında hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, motor yağı  ve karter tapa contası değişimi yapılmaktadır. Hava filtresi, yağ filtresi ve motor yağı değişimi motorun sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için gereken en önemli işlemdir. Polen filtresi ise araç klimanızın taze hava vermeye devam edebilmesi için değiştirilmektedir.

  • 30.000 – 40.000 bakımı

   Aracınız 30.000 kilometreye geldiğinde gerçekleştirilen periyodik bakım işleminde  hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, motor yağı  ve karter tapa contası değişimine ek olarak yakıt filtresi değişimi de gerçekleştirilmektedir.

  • 50.000 - 80.000 bakımı

   Aracınız 50.000 kilometre üzerine çıktığında yapılan yıllık bakımlar daha detaylı olmaktadır. Kullanıma bağlı olarak yıpranan buji değişimi, alternatör kayış değişimi, klima kayış değişimi ve otomatik araçlarda şanzımanın yağ ve filtre değişimi yapılmaktadır.
 
   Standart kullanılan bir araçlara en az yılda bir kez genel bakım yapılmalıdır. Periyodik bakımları aksatılan araçlarda beklenmeyen arızalar meydana gelebilir. Güvenli bir sürüş için yapılan yıllık bakımlarla olası arızaların önüne geçilmektedir. 

Periyodik Bakımda Ne Yapılır?

Arabanın Yıllık Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Arabanın Yıllık Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

Arabanın yıllık bakımı yapılmazsa ne olur diyorsanız bu konuda bakıma önem vermeyen sürücülere ve araçlara bakarak karar verebilirsiniz. Yılın belli zamanlarında rutin gerçekleşen hizmetler genellikle yılda bir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bahar bakımı her bahar sürecinden önce yapıldığı için, yılda bir bakımlar arasındadır. Kış bakımı ise yine yılda bir kez kış mevsimi olduğu için yıllık bir bakım hizmeti olarak karşınıza gelmektedir. Bu tip bakımların düzenli şekilde takip edilmesi araç ömrünü uzatır ve araç performansında gözle görülür bir artışa neden olur. Eğer bakımlar düzenli yapılmazsa, ister istemez araçlarda pek çok arıza ortaya çıkar ve bu sorunlar giderek daha da büyür. Uzman kadro ve teknik ekip avantajlarına sahip olan servisimiz, modern istasyonlarında düzenli bakım çalışmalarına büyük özen göstermektedir. Teferruatlıca anlattığımız bakım çalışmalarında, aracınızın kontrollerini yaparak gereksinimlerini ortaya koyarız. Sahip olduğumuz yüksek teknoloji sayesinde yıllık bakım çözümleri gerekli kontrollerin en iyi şekilde yapılmasına destek verir. Aracınızın her yıl daha güvenli ve sağlıklı bir şekilde yolda olmasını istiyorsanız, servisimizden alacağınız hizmetler size bu konuda önemli derecede destek verecektir. Yağ, filtre, rot balans, lastik ve benzer kontrollerin yanı sıra, araç sıvılarının düzenli olarak kontrol edilmesi bile bir aracın ömrünü daha uzun tutmaya yetecektir. Aynı zamanda bu hizmetler daha güvenilir şekilde yollarda olmanıza katkı sağlayacaktır.

Arabanın Yıllık Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?