Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

  Akü araç için gereken enerji depolamaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek depolayan aküler araç için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdır. Akü’de herhangi bir arızanın yaşanması tüm araç aksamlarını direkt olarak etkilemektedir. Beklenmeyen durumlarda akü arızası yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımının yapılmaması ve yanlış kullanım akü ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Değişimi maliyetli olan akülerin kullanım ömrünü uzatmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir;
 

  • Akülerin arızalanmaması ya da akü sıvısının boşalmaması için aracın aşırı sıcak havalardan korunması gerekmektedir. Fazla ısınan motor ve sıcak havalar akülerin sıvısının buharlaşmasına neden olmaktadır. Araçların gölge alanlarda park halinde bırakılması dikkat edilmesi gereken bir konudur.
  • Akülerin şarjı kullanıma bağlı olarak hızlı bitebilir. Bu durumun sık yaşanması ise ömürlerini kısaltmaktadır. Bu yüzde araçtan ayrılırken radyo, ışık ve far gibi donanımların mutlaka kapatılması gerekir.
  • Aküler aracın kullanılması esnasında şarj olmaktadır. Aracın uzun süre kullanılmaması şarjının tükenmesine neden olur. Yeterli düzeyde şarj olamayan akülerde zaman içerisinde arızalar meydana gelebilir.
  • Akülerin kutup başlarında oksitlenme meydana gelebilir. Oluşan oksitlenmenin düzenli olarak temizlenmemesi akü ömrünü kısaltmaktadır.

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Aküler Ne Zaman Değiştirilir?

Aküler Ne Zaman Değiştirilir?

  Akü ömrü kullanıma bağlı olarak 3 yılla 5 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Yanlış kullanılan ve düzenli bakımı yapılmayan aküler daha hızlı deforme olmaktadır. Yapılan kontrollerle akünüzün değişim zamanının geldiğini anlayabilirsiniz. Araç içerisinde meydana gelen bir çok arızanın nedeni aslında akülerin kullanım ömrünü doldurduğu sinyali verebilir. Ancak akü şarjının bitmesine bağlı olarak da aracınız çalışmıyor olabilir. Aracı çalıştırdığınızda içerisinde bulunan hiçbir donanım çalışmıyorsa akü şarjının bitmesi olası bir durumdur.
 
  Akünüzün şarjının beklenmeyen bir durumda bitmesi halinde farklı bir araçtan aktarım yapılabilir. Aktarım için aküsü dolu olan bir araç ve akünüze uygun olan takviye kablosu bulunması yeterlidir. Akünün şarj edilmesinin ardından araç halen çalışmıyorsa akünüz arızalanmış olabilir. Akülerin bazı arızaları yetkili servis tarafından çözülmektedir. Fakat çözülemeyen problemlerde mutlaka eski akünün değişimi yapılmaktadır. Beklenmeyen bir durumda yolda kalmamak için mutlaka akülerin düzenli bakımı yapılmalıdır.

Aküler Ne Zaman Değiştirilir?