Rot Başı Arızası Nedir?

Rot Başı Arızası Nedir?

Rot başı, oto emniyet ve direksiyon sistemlerinin önemli bir parçasıdır. Aracın yönetimini üstlenen direksiyon kolunu, tekerlek miline bağlayarak, tekerleklerin istenen doğrultuda dönmesini sağlayan bir bilyalı mafsaldır. Rot başları aracın güvenli bir şekilde yol almasını sağladığı için kritik öneme sahiptir ve düzenli olarak bakımının yapılması gerekmektedir.

Uzun süreli kullanım yada aracın istenmeyen etki ve darbelere maruz kalma durumunda rot başı arızası görülebilmektedir.  

 

 

Rot Başı Arızası Nedir?

Rot Başı Arızasının Nedenleri

Rot Başı Arızasının Nedenleri

Her araç ilk sürücüsü ile tanıştığında kusursuz ve konforlu yol almaktadır. Mevsimlerin getirdiği zorlu hava koşulları, çevresel faktör ve bozuk yol durumları, aracın binme yükünden fazla yüke maruz kalması gibi bazı durumlar rotbaşı arızasına neden olabilmektedir. 
 
Aktif olarak bozuk zeminli yolların kullanılması, çukurlara sert bir şekilde girip çıkmak, rot başlarının üzerinde aşırı baskı oluşturur ve zamanla zarar görüp, arıza göstermesine neden olabilmektedir.
Zamana ve kullanıma bağlı olarak yıpranma ve yaşlanma, rot başlarının doğal olarak aşınıp deforme olmasına neden olmaktadır. Lastikler ve süspansiyon gibi diğer bileşenlerle birlikte, rot başlarının da periyodik olarak kontrol edilmesi ve hatta gerektiğinde değiştirilmesi gerekmektedir.
Aracın kazaya karışması da bu arızaya sebep olan nedenler arasındadır. Aracın küçük çaplı da olsa kazaya karışması rot başlarında arızaya yol açabilmektedir. Özellikle tekerleklere gelen darbe yada çarpmalar en büyük etkenlerdir.
 Bu tip sorunlar beraberinde sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi, direksiyonun fonksiyonunu yitirmesi yada aracın beklenmedik zamanda farklı yönlendirme yaparak kontrolün kaybedilmesine neden olabilmektedir.

Rot Başı Arızasının Nedenleri

Rot Başı Arıza Belirtileri

Rot Başı Arıza Belirtileri

Rot başı arızalarının en belirgin belirtileri direksiyonun titremesidir. Dönüş esnasında araçtan gelen sesler, gıcırtı yada tıkırtı seslerinin hissedilmesi durumunda rot başlarının kontrol edilmesi gerekmektedir.
Aracın düz yolda seyir halindeyken yön kaybetmesi yada verilen komutlara uymaması da yine rot başı arıza belirtileri arasında yer almaktadır.
Rot başı arızaları, araç güvenliği ve performansı açısından ciddiye alınması gereken problemlerdir. Eğer aracınızda yukarıda belirtilen belirtilerden herhangi biri mevcutsa, en yakın zamanda bir profesyonel servise başvurmak ve gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamak önemlidir. Düzenli araç bakımı ve erken müdahale, olası daha büyük sorunların ve masrafların önüne geçebilir.
 

 Rot Başı Arıza Belirtileri