Eskimiş Amortisörde Yağ İzlerinin Olması Değiştirilmesi Gerektiğinin İşaretidir

Eskimiş Amortisörde Yağ İzlerinin Olması Değiştirilmesi Gerektiğinin İşaretidir

Amortisörler, tekerleklerin hareketini kontrol eden bir süspansiyon bileşenidir. Bu sistemin devam etmesi açısından düzgün bir şekilde çalışması gereklidir. Amortisörün kusurlu olup olmadığı araçta çıkan belirtiler ile hızlı bir şekilde tespit edilmektedir. Bu belirtiler, aracın içerisinde meydana geldiği gibi aracın dış bölümlerinde de meydana gelebilmektedir. Aracı iç ve dış olarak olumsuz etkileyen bu bölümün belirli aralıklarla bakıma tabii tutulması aracın genel performans açısından önemlidir. 

Eskimiş amortisörde yağ izlerinin olması değiştirilmesi gerektiğinin işaretidir. Çünkü amortisörde meydana gelen sorunlarda yağ sızıntısı, yağ izleri veya lastik aşınması gibi durumlar sıkça görülmektedir. Araç sahibi, amortisörde yağ izlerini veya sızıntıyı tespit ettiği zaman ertelemeden servise başvurmalıdır. 

Yağ sızıntısı veya yağ izleri  amortisörün ciddi anlamda zarar aldığına kanıttır. Ciddi anlamda hasar alan bir amortisör ile trafiğe çıkmak oldukça tehlikelidir. 

Bazı araç sahipleri, amortisör değişikliği yapmamak için aracın yağ sızmasını veya sallanmasını normal kabul etmektedir. Ancak bu durum hiç de normal değildir. Çünkü trafik kazalarının büyük bir kısmı aracın kusurlu bölümlerinin tamir edilmediğinden kaynaklı çıktığı tespit edilmiştir. 

Amortisörü kusurlu bir aracı bakıma sokmayan araç sahipleri; Bu durumda aracın sadece amortisör sistemi değil, diğer pek çok sistemi de tehlikeye girmektedir. Lastiğin aşınması, güvenlik sistemlerinin bozulması, fren sisteminin bozulması aracın performansı kaybetmesine yol açmaktadır. Sürekli artacak olan bu hasarlar araç sahibinin hem can güvenliğini  olumsuz etkilemekte hem de mali yönden etkilenmesine sebep olmaktadır. 

Eskimiş Amortisörde Yağ İzlerinin Olması Değiştirilmesi Gerektiğinin İşaretidir

Amortisör Bakımı

Amortisör Bakımı

Amortisör bakımı, yetkili bir servis üzerinden alınması gereken bakımlar arasındadır. Bu bakım, aracın pek çok bölümünü etkilediği için ayrıntılı olarak takip edilmektedir. Bakımlar sırasında aracın bu durumdan olumsuz anlamda etkilenen başka bir bölümünün olup olmadığı tespit edilmekte ve o şekilde genel bir bakım uygulanmaktadır. 

Amortisör bakımı sırasında;  aracın elektrik bağlantıları,  güvenlik sistemleri ve aracın lastiği ayrıntılı olarak incelenmektedir. Oluşmuş veya oluşabilecek sorunlar bu aşamada tespit edilerek onarım kısmına geçilmektedir. Araç sahipleri, aracın performansında bu anlamda bir etkilenme saptadığı zaman  mutlaka servise başvurmalıdır. 

Amortisör Bakımı