Araç Motorundan Gelen Seslere Dikkat

Araç Motorundan Gelen Seslere Dikkat

Araçtan gelen sesle bazen size çok önemli bir arızayı haber veriyor olabilir. İlk başlarda gelen sesler araç motorunuzda bir sorun olduğunu belirtir. Eğer siz bu seslere kulak vermezseniz çok daha masraflı ve yorucu bir süreçle karşı karşıya kalabilirsiniz. Dikkatle dinlediğiniz;
 
  • Sürtünme Sesleri
  • Vuruntu Sesleri
  • Uğultu Sesleri
  • Islık Sesleri
     
Sizi uyaracak ve aracınıza belki de gereken bakımı yapmanızı sağlayacaktır. Burada karşınıza çıkan sesler mutlaka üzerinde durulması gereken seslerdir. Az bir masrafla kurtaracağınız arızalara zamanında müdahale etmek gerekir.
 
Sürtünme sesleri açığa çıktığı anda aracın herhangi bir yerinde soruna işaret eder. Çalışan dönen veya işleyen her bir parçanın, düzenli çalışmadığı koşullarda ses çıkarma ihtimali vardır. Yağsızlık burada genel sebepler arasında olabilir. Daha önceden yağlanmış olan aksam ve sistemlerde yağın kuruması ve özelliğini kaybetmesi söz konuş olabilir. Bu gibi durumlarda hem sürtünme kaçınılmaz olur hem de sürtünme sebebiyle rahatsız edici bir sesin ortaya çıkması mümkün olur.
 
Vuruntu sesleri ortaya çıkarsa bu seslerin sebebini araştırmak gerekir. Düşük devirlerde bu sorunla daha çok karşılaşılır. Bazı durumlarda yüksek devirlere ulaşmakla beraber ses kesilir. Ses kesilmiyor ve devam ediyorsa bunun altında yatan sebebi bulmak gerekir. Bu tür sebepleri araştırmak ve ortaya koymak bilgi gerektirir. Servis ustaları bu konuda tecrübelidir ve daha kolay çözüm oluşturur. Motor aksamının birinde veya daha fazlasında oluşan gevşemeler bazen bu ve benzer sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.
 

Araç Motorundan Gelen Seslere Dikkat

Araçlarda Uğultu Ve Islık Sesi Neden Çıkar?

Araçlarda Uğultu Ve Islık Sesi Neden Çıkar?

Uğultu sesi çıkaran araçlarda sorunları tespit için bu sesin tam çıkış noktasına odaklanmak gerekir. Sorunun kaynağı genelde porya bilyesi ve buna benzer rulman parçalarında olabilir. Tekerlek ve motor arasında olup farklı görevlere sahip olan akşamlarda bu tür problemler tanımlanabilir. Sesi dikkatli dinlemek ve sesin açtığı sorunları tam olarak tespit için deneyimli servis yardımına başvurulur.
 
Islık sesi çıkaran araçlar önemsenmesi gereken bir soruna işaret ediyor olabilir. Bu sorunu anlamak için, turbo sistemi, klima pompası, motor, şarj dinamosu bilyesi ve triger gergi bilyesi gibi parça ve sistemlerde yoğunlaşmak gerekir. Eğer arıza motorda ise elinizi çabuk tutup sorun daha çok büyümeden çözmelisiniz. Sorunların büyümesi maddi olarak da farklı problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. Hızlı tespit ise sorunların erken çözülmesine katkı sağlar.
 
Kontağı çevirdiğinizde ve aracınızı çalıştırdığınızda, rutin sesler aracın sağlıklı olduğunu gösterir. Farklı sesler çıkmaya başlıyorsa bunun kaynağını araştırmak gerekir. Çoğunlukla aracın motor ve diğer aksamlarında bazı problemler kendini gösterir. Farklı sesleri dinleyerek bu kanıya varabilirsiniz. Eğer bu konuda gerekli adımları atacak olursanız, daha büyük arızaların oluşmasına engel olabilirsiniz. Böylelikle masrafları minimum seviyede tutmak sizin için daha kolay olacaktır.
 

Araçlarda Uğultu Ve Islık Sesi Neden Çıkar?